Program

Komitetu Wyborczego  Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska

na lata 2014 – 2018.

 

NAM MOŻESZ ZAUFAĆ!

 

Szanowni Mieszkańcy Ziemi Krotoszyńskiej !

 

Program Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska opracowany został na lata zbliżającej się kadencji samorządowej  2014-2018. Jest to program w zasadniczych elementach wspólny dla naszych kandydatów na radnych do Rady Powiatu Krotoszyńskiego, Rady Miejskiej Krotoszyna, Rad Miejskich Koźmina Wielkopolskiego, Kobylina, Zdun oraz Rady Gminy Rozdrażew i Rady Miasta  Sulmierzyce. Program ten jako wiodącą zasadę zakłada dalszą, ścisłą współpracę samorządu powiatu i samorządów poszczególnych gmin w realizacji zadań długofalowych i bieżących, w związku ze szczególną szansą, jaką daje możliwość pozyskania znaczących strukturalnych środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Przedstawiana Państwu propozycja programowa uwzględnia:

-            aktualne uwarunkowania prawne w zakresie realizacji zadań własnych i zleconych samorządom powiatu i gmin;

-            zasadę odpowiedzialności za losy i rozwój wspólnot powiatu i gmin, która oznacza prymat interesów społeczności lokalnej nad partyjnym partykularyzmem;

-            postulaty wyborców, adresowane do  radnych Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska, które były z powodzeniem realizowane w mijającej kadencji oraz będą kontynuowane  w następnej;

-            realny udział mieszkańców w procesach konsultowania i podejmowania decyzji;

-            zasadę kontynuacji programów, które wyborcy poparli w poprzednich wyborach samorządowych.

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi proponujemy Państwu program realny, ponieważ uwzględnia on przewidywalne możliwości finansowe samorządów; ambitny, bo wychodzi szeroko naprzeciw  oczekiwaniom naszych lokalnych społeczności, obywatelski, który gwarantuje udział mieszkańców w działalności samorządu. Nadrzędnym, niezmiennym celem działania naszego ponadpartyjnego Stowarzyszenia pozostaje BEZPIECZEŃSTWO RODZINY. Zdajemy sobie sprawę, że jego osiągnięcie jest zależne od wielu różnorodnych czynników. Wyznaczają one główne kierunki i priorytety naszych działań programowych, zarówno dla Rady Powiatu Krotoszyńskiego jak i dla Rady Miejskiej Krotoszyna i pozostałych gmin naszego powiatu na lata 2014-2018, którymi są:

 

I. Bezpieczeństwo mieszkańców,
II. Edukacja i bezpieczna szkoła,
III. Bezpieczne środowisko,
IV. Praca i przedsiębiorczość,
V. Zdrowie i bezpieczeństwo,
VI. Kultura, sport i rekreacja,
VII. Stop! wykluczeniu społecznemu,
VIII. Przyjazna administracja samorządowa i przejrzystość życia publicznego,

 

Zadania służące osiąganiu naszego celu głównego realizowaliśmy systematycznie w mijającej kadencji. Wykazaliśmy determinację i troskę o sprawy społecznie najważniejsze: przyszłość młodego pokolenia, zmniejszenie bezrobocia, przyszłość krotoszyńskiego szpitala, zapobieganie marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych, pokolenia seniorów czy rodzin najsłabszych ekonomicznie oraz o zrównoważony, harmonijny rozwój powiatu i poszczególnych gmin. Nasz program realizowaliśmy w koalicji z radnymi Polskiego Stronnictwa Ludowego. Byliśmy otwarci na konstruktywne propozycje radnych wywodzących się z innych ugrupowań społecznych i politycznych.  

W obecnej propozycji programowej zawarte zostały wnioski wynikające z dotychczasowego doświadczenia i naszego samorządowego dorobku. Kandydatów na radnych Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej cechuje doświadczenie w pracy samorządowej,  uczciwość, rzetelna wiedza i odpowiedzialność. Nie będziemy tracić energii i czasu na radykalne zmiany i obietnice bez pokrycia. Bliska jest nam postawa rozwagi i konstruktywnego współdziałania, kompromisu i jednoczenia wokół spraw ważnych dla lokalnych społeczności.

Sądzimy, że niewątpliwe osiągnięcia w różnych dziedzinach oraz w pracy samorządowej a także rozpoczęte już przez nas i kontynuowane oraz zaplanowane nowe przedsięwzięcia dają nam podstawę do ubiegania się u Państwa o poparcie naszych kandydatów w zbliżających się wyborach. Zapewniamy raz jeszcze:

 

Nam możesz zaufać!

 

 

PRIORYTETY PROGRAMOWE

 SAMORZĄDOWEJ INICJATYWY OBYWATELSKIEJ:

 

  1. I.                   BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW

 

Nadrzędnym celem kontynuowanym z poprzedniej kadencji a jednocześnie integrującym działanie władz samorządowych powiatu i gmin jest dążenie do zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców. Chcemy, aby każdy mieszkaniec naszego powiatu odczuł wyraźną poprawę i czuł się coraz bezpieczniej, korzystając z dróg powiatowych i gminnych, w miejscu zamieszkania, przebywając w miejscach i obiektach publicznych. Dalszy postęp w tym zakresie chcemy osiągnąć poprzez:

 

  1. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym:

 

1)      Podjęcie dalszych, zdecydowanych działań na rzecz budowy obwodnicy dla Krotoszyna.

2)      Rozbudowa i modernizacja układu dróg powiatowych i gminnych i ich skrzyżowań z drogami krajowymi poprzez znaczące zwiększenie środków na inwestycje drogowe, ze szczególnym uwzględnieniem środków zewnętrznych, w tym Unii Europejskiej.

3)      Budowa wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych ciągów pieszo-rowerowych w całym powiecie.

4)      Likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych w ciągach komunikacyjnych.

5)      Uporządkowanie systemu zarządzania drogami poprzez zawieranie porozumień powiatu z samorządami gminnymi w celu obejmowania zarządem przez jednego gospodarza zwartych kompleksów dróg i ulic.   

                 

  1. Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i nauki.

 

1)       Systematyczne wzbogacanie programu „Bezpieczny Powiat Krotoszyński” na obszarze poszczególnych gmin,

2)       Rozbudowa, przy współudziale samorządów gminnych, systemu monitoringu wizyjnego najbardziej newralgicznych rejonów powiatu, miast i gmin,

3)       Dalsza poprawa i modernizacja systemu oświetlenia, szczególnie miejsc potencjalnie niebezpiecznych, we wszystkich miejscowościach powiatu.

4)       Wspieranie ścisłej współpracy rad osiedli i rad sołeckich z funkcjonariuszami Policji Państwowej i Straży Miejskiej.

        

3.   Bezpieczeństwo w miejscach i obiektach publicznych.

 

1)       Wsparcie dalszego rozwoju zintegrowanego systemu zarządzania sprawami bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych i doskonalenie funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego .

2)       Wspieranie modernizacji zasobów straży pożarnej, policji, straży miejskiej i ratownictwa medycznego.

3)       Systematyczna troska o bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

 

 

 

 

II.  EDUKACJA I BEZPIECZNA SZKOŁA

 

Uznając edukację za ważny czynnik awansu społecznego i rozwoju lokalnego, Samorządowa Inicjatywa Obywatelska będzie w dalszym ciągu dążyła do rozwoju szkolnictwa na wszystkich poziomach kształcenia. W tym celu nasi radni będą realizować:

 

  1. Kontynuowanie polityki upowszechniania wychowania przedszkolnego.
  2. Wyrównywanie szans w dostępie do edukacji gorzej sytuowanych środowisk w mieście oraz dzieci wiejskich poprzez rozszerzanie zasięgu pomocy stypendialnej dla uczniów
  3. Dostosowanie sieci szkół i kierunków kształcenia do faktycznych  potrzeb dzieci i młodzieży oraz lokalnego i regionalnego rynku pracy.
  4. Dalsze podnoszenie poziomu kształcenia w celu umożliwienia absolwentom szkół dalszego kształcenia i zwiększenia szans zatrudnienia.
  5. Rozbudowa szkół zgodnie z przyjętymi strategiami i planami rozwoju lokalnego.
  6. Kontynuowanie procesu systematycznej modernizacji bazy dydaktycznej placówek oświatowych i doposażenie pracowni przedmiotowych.
  7. Kontynuowanie programu budowy sal gimnastycznych i boisk z nawierzchnią sztuczną.

 

III. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO

 

Doceniając znaczenie działalności w zakresie ochrony środowiska, radni Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej będą dążyć do realizacji następujących przedsięwzięć:

 

  1. Doskonalenie systemu segregacji i utylizacji odpadów komunalnych poprzez wychowanie proekologiczne, szczególnie w placówkach oświatowych.
  2. Opracowanie realnego programu termomodernizacji obiektów publicznych                      z wykorzystaniem środków zewnętrznych i pomocowych.
  3. Utworzenie terenów zielonych na zrekultywowanym wysypisku w Krotoszynie.
  4. Budowa i kontynuacja rozbudowy oraz modernizacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej w gminach powiatu.

 

IV. PRACA I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

 

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na poprawę sytuacji materialnej społeczeństwa jest rozwój przedsiębiorczości i zwiększenie miejsc pracy. W tym celu będziemy zabiegali o :

 

  1. Zintensyfikowanie działań, mających na celu skuteczną promocję powiatu i poszczególnych miejscowości.
  2. Dalsze wspieranie Powiatowego Urzędu Pracy w pozyskiwaniu środków unijnych na różne formy aktywizacji zawodowej.
  3. Wspieranie przedsiębiorczości poprzez aktywizację działalności Centrum Koordynacyjno-Informacyjnego na rzecz podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej i ubiegania się o środki unijne.
  4. Utrzymanie dotychczasowego systemu preferencyjnych ulg dla przedsiębiorców, związanych z inwestycjami tworzącymi nowe miejsca pracy.
  5. Dalszy rozwój Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
  6. Uzbrajanie kolejnych terenów pozostających w zasobach miast i gmin z przeznaczeniem na cele inwestycyjne.
  7. Tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju drobnej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, poprzez system szkoleń, doradztwo i propagowanie agroturystyki.

 

V. ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE

Jednym z najważniejszych czynników, zapewniających każdemu mieszkańcowi powiatu poczucie bezpieczeństwa jest powszechnie dostępna, dobrze zorganizowana i zarządzana służba zdrowia, dysponująca dobrze wykształconą kadrą oraz nowoczesnym wyposażeniem. Nasi radni planują:

 

  1. Wspieranie środkami samorządowymi dalszego rozwoju programów profilaktycznych i działań służących promocji zdrowia, w tym działań szkół wszystkich poziomów nauczania, lokalnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń pacjentów.
  2. Wdrożenie powszechnego nauczania praktycznego zasad skutecznego udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i wspieranie ruchu na rzecz popularyzacji społecznego ratownictwa pierwszej pomocy.
  3. Nieustanne wsparcie dla działań mających na celu poszerzenie oferty zdrowotnej dostępnej dla lokalnej społeczności i ciągłej poprawy ich jakości.
  4. Dalsze dostosowanie infrastruktury budowlanej, technicznej i wyposażenia obiektów SPZOZ w Krotoszynie i Koźminie Wielkopolskim, w szczególności Szpitala Powiatowego, do wymogów Ministra Zdrowia.

a)       Dalsza modernizacja wyposażenia medycznego szpitala, w szczególności w obszarze diagnostyki medycznej i dziedzin ratujących życie i zdrowie ludzkie, ale także pozwalającego na doskonalenie opieki nad ludźmi w wieku starszym i opieki długoterminowej.

b)       Dokończenie rozbudowy bloku operacyjnego, utworzenie centralnej sterylizatorni i budowa nowego pawilonu wejścia głównego do budynku szpitala  przy ul. Mickiewicza 21.

c)       Sukcesywna modernizacja systemów łączności i  stopniowa wymiana zamortyzowanych ambulansów Zespołów Ratownictwa Medycznego na nowe.

d)      Dalsza likwidacja barier architektonicznych z instalacją wind oraz kontynuacja termomodernizacji we wszystkich obiektach usługowych SPZOZ, w tym przychodni przy ul. Floriańskiej.

e)       Modernizacja zaplecza sanitarnego i socjalnego budynku szpitalnego oraz przychodni a także ciągu komunikacyjnego wraz z parkingami przy ulicy Bolewskiego  4-8 w Krotoszynie.

  1. Podejmowanie dalszych działań w celu pozyskania środków zewnętrznych, w tym unijnych i mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego na rozbudowę i modernizację Szpitala Powiatowego i inne zadania, przy zapewnieniu przez samorząd powiatowy, samorząd miejski Krotoszyna i pozostałe samorządy wymaganego wkładu własnego, warunkującego ubieganie się o te środki.
  2. Dalsza intensyfikacja pozyskiwania środków przez Fundację Rady Powiatu „Szpital Powiatowy w Krotoszynie”.
  3. Wspieranie działań poszerzających pakiet usług medycznych na terenie powiatu, w  dziedzinie onkologii klinicznej, chemioterapii, opieki udarowej, rehabilitacji, w tym kardiologicznej.
  4. Zabieganie o możliwości dalszej rozbudowy szpitala tak, aby możliwe było skoncentrowanie ,,ostrych” oddziałów szpitalnych, centralnego laboratorium, zmodernizowanej apteki szpitalnej w jednym kompleksie.
  5. Powiązanie opieki szpitalnej, ambulatoriów specjalistycznych, opieki podstawowej przyszpitalnej w nowy, bardziej zintegrowany, bardziej dostępny i spójny system publiczny.
  6. Wspieranie budowy platformy informatycznej zapewniającej lepszą informację dla pacjentów, łatwiejszy dostęp do wyników badań i dokumentacji medycznej.

 

 

  1. VI.             KULTURA, SPORT, REKREACJA

 

Dużą uwagę radni Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej będą przywiązywać do tworzenia coraz lepszych warunków korzystania z różnorodnych form rekreacji i szerokiego udziału mieszkańców w życiu kulturalnym i sportowym. Są to ważne dziedziny dopełniające warunki życiowe i integrujące mieszkańców w ramach wspólnot samorządowych. W tym celu nasi radni planują: 

 

  1. Dalsze wzbogacanie ofert kulturalnych, pozyskiwanie nowych kręgów odbiorców, szczególnie środowiska seniorów oraz wspieranie aktywności kulturalnej społeczności wiejskich poprzez sukcesywną modernizację bazy lokalowej oraz samorządowy mecenat twórczości artystycznej.
  2. Adaptacja pomieszczeń po jednostce wojskowej i utworzenie Centrum           Aktywności Lokalnej na potrzeby Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.
  3. Wytyczenie i przygotowanie kolejnych rekreacyjnych ścieżek rowerowych oraz terenów spacerowych z oazami zieleni w gminach i powiecie.
  1. Uzupełnienie infrastruktury oświatowej o place zabaw i ścieżki edukacyjne.
  1. Realizacja kompleksowego projektu zagospodarowania Krotoszyńskich Błoni na potrzeby sportu i rekreacji, w tym rozbudowa akwenu wodnego i skateparku oraz ścieżek spacerowych.
  2. Gruntowna modernizacja i wzbogacenie oferty sportowej obiektów Centrum Sportu i Rekreacji w Krotoszynie.
  3. Realizacja programu obchodów 600-lecia Krotoszyna z powszechnym udziałem mieszańców miasta.
  4. Racjonalne wspieranie związków i klubów sportowych oraz stowarzyszeń kulturalnych w oparciu o obiektywne kryteria.

 

 

VII. STOP WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU

 

Znaczną rolę w naszym programie zajmują działania zmierzające do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego oraz otoczenia wszelką niezbędna pomocą ludzi niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, w podeszłym wieku, samotnych, chorych, osób z rodzin rozbitych i patologicznych. Aby poprawić standard życiowy tym osobom i zapewnić niezbędną pomoc, będziemy realizować takie działania, jak:

 

  1. Aktywizacja społeczno-zawodowej osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym wykorzystująca instrumenty aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej, społecznej, kulturalnej,
  2. Poprawa dostępu do usług wsparcia osób starszych i z niepełnosprawnościami                      (stworzenie sieci dziennych, środowiskowych punktów wsparcia w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, rozszerzenie oferty Środowiskowego Domu Samopomocy ),
  3. Wsparcie w zakresie koordynacji rozwoju sektora ekonomii społecznej, w tym monitoringu, ewaluacji, promocji, edukacji i tworzenia regionalnych sieci kooperacji.
  1. Usprawnienie pracy samorządowych instytucji pomocy społecznej w terenie, aby dotrzeć z pomocą do osób rzeczywiście będących w potrzebie.
  2. Wspieranie rodzin w wychowaniu najuboższych w dostępie do edukacji poprzez np.: rozwój systemu pomocy materialnej i psychologicznej:
  3. Organizowanie różnorodnych form wypoczynku dzieci i młodzieży ze środowisk zaniedbanych, zapewniających realizację programów wychowawczo-edukacyjnych (świetlice socjoterapeutyczne, obozy wakacyjne, wycieczki krajoznawcze itp. ).
  4. Wsparcie edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i organizacja kształcenia integracyjnego w szkołach ponadgimnazjalnych.
  5. Aktywizacja  i integracja środowiska seniorów poprzez wspieranie organizacji i instytucji działających na rzecz seniorów.
  1. Wspieranie kompleksowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych
  2. Propagowanie i wspieranie idei wolontariatu głównie w działaniach na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

 

VIII. PRZYJAZNA ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA  I PRZEJRZYSTOŚĆ ŻYCIA PUBLICZNEGO

 

Sprawna i przyjazna administracja oraz przejrzystość życia publicznego to priorytetowe cele Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej do osiągnięcia na wszystkich szczeblach i we wszystkich jednostkach administracji  samorządowej poprzez:

 

  1. Wprowadzenie debaty publicznej jako szeroko wykorzystywanego narzędzia promocji inicjatyw i przekazu informacyjnego.
  2. Stosowanie konsultacji społecznych dla rozstrzygnięcia szczególnie trudnych i kontrowersyjnych problemów, dotyczących ogółu mieszkańców.
  3. Wdrożenie ,,trybuny obywatelskiej”- jako stałej instytucji dopuszczenia do głosu na komisjach i sesjach mieszkańców, przy zachowaniu określonej procedury porządkowej i wyczerpaniu innych dróg reprezentacji pośredniej.
  4. Wprowadzanie nowoczesnych form komunikowania się z mieszkańcami przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii informatycznej.
  5. Systematyczne usprawnianie systemu zarządzania jakością w urzędach gmin i powiatu.
  6. Dalsze podnoszenie kompetencji kadry urzędniczej poprzez wdrażanie programów modernizacji zarządzania w urzędach przy wykorzystaniu środków unijnych.
  7. Dalsza poprawa bezpośredniego dostępu osób niepełnosprawnych do siedzib organów wykonawczych poszczególnych samorządów.
  8. Zwiększenie skuteczności pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym unijnych, poprzez tworzenie zespołów ds. pozyskiwania funduszy w każdej jednostce organizacyjnej gminy.

 

 

 

 

 

 

Program Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska na lata 2014 – 2018 to dobry i realny program, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społeczeństwa Ziemi Krotoszyńskiej. Zrealizujemy go konsekwentnie. Gwarancją realizacji programu jest:

 ð   wiedza i kwalifikacje naszych kandydatów na radnych;

 ð   duże doświadczenie w działalności samorządowej;

 ð   aktywna działalność społeczna i obywatelska w organizacjach pozarządowych.

Oferta programowa  SIO   wynika z samej nazwy stowarzyszenia , którego celami i znamionami są:

-  Samorządowa aktywność

-   Inicjatywa społeczna

-  Obywatelska postawa

 

Nam możesz zaufać!

 

 

KOMITET  WYBORCZY  STOWARZYSZENIE

 

„SAMORZĄDOWA   INICJATYWA  OBYWATELSKA”

 

 

Opracowanie: Ryszard Czuszke - przewodniczący zespołu programowego, Edward Jokiel

Współpraca: Leszek Kulka, Andrzej Piotrowski, Juliusz Poczta, Natalia Robakowska, Paweł Radojewski, Paweł Jakubek, Juliusz Poczta, Izabela Kossakowska, Jan Pawlik, Antoni Korsak

 

 

Sfinansowano ze środków KW Stow. Samorządowa Inicjatywa Obywatelska w Krotoszynie