Program
Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska
na lata 2014 – 2018.
NAM MOŻESZ ZAUFAĆ!
Szanowni Mieszkańcy Ziemi Krotoszyńskiej !
Program Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska opracowany został na lata zbliżającej się kadencji samorządowej 2014-2018. Jest to program w zasadniczych elementach wspólny dla naszych kandydatów na radnych do Rady Powiatu Krotoszyńskiego, Rady Miejskiej Krotoszyna, Rad Miejskich Koźmina Wielkopolskiego, Kobylina, Zdun oraz Rady Gminy Rozdrażew i Rady Miasta Sulmierzyce. Program ten jako wiodącą zasadę zakłada dalszą, ścisłą współpracę samorządu powiatu i samorządów poszczególnych gmin w realizacji zadań długofalowych i bieżących, w związku ze szczególną szansą, jaką daje możliwość pozyskania znaczących strukturalnych środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Przedstawiana Państwu propozycja programowa uwzględnia:
- aktualne uwarunkowania prawne w zakresie realizacji zadań własnych i zleconych samorządom powiatu i gmin;
- zasadę odpowiedzialności za losy i rozwój wspólnot powiatu i gmin, która oznacza prymat interesów społeczności lokalnej nad partyjnym partykularyzmem;
- postulaty wyborców, adresowane do radnych Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska, które były z powodzeniem realizowane w mijającej kadencji oraz będą kontynuowane w następnej;
- realny udział mieszkańców w procesach konsultowania i podejmowania decyzji;
- zasadę kontynuacji programów, które wyborcy poparli w poprzednich wyborach samorządowych.
W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi proponujemy Państwu program realny, ponieważ uwzględnia on przewidywalne możliwości finansowe samorządów; ambitny, bo wychodzi szeroko naprzeciw oczekiwaniom naszych lokalnych społeczności, obywatelski, który gwarantuje udział mieszkańców w działalności samorządu. Nadrzędnym, niezmiennym celem działania naszego ponadpartyjnego Stowarzyszenia pozostaje BEZPIECZEŃSTWO RODZINY. Zdajemy sobie sprawę, że jego osiągnięcie jest zależne od wielu różnorodnych czynników. Wyznaczają one główne kierunki i priorytety naszych działań programowych, zarówno dla Rady Powiatu Krotoszyńskiego jak i dla Rady Miejskiej Krotoszyna i pozostałych gmin naszego powiatu na lata 2014-2018, którymi są:
I. Bezpieczeństwo mieszkańców,
II. Edukacja i bezpieczna szkoła,
III. Bezpieczne środowisko,
IV. Praca i przedsiębiorczość,
V. Zdrowie i bezpieczeństwo,
VI. Kultura, sport i rekreacja,
VII. Stop! wykluczeniu społecznemu,
VIII. Przyjazna administracja samorządowa i przejrzystość życia publicznego,
Zadania służące osiąganiu naszego celu głównego realizowaliśmy systematycznie w mijającej kadencji. Wykazaliśmy determinację i troskę o sprawy społecznie najważniejsze: przyszłość młodego pokolenia, zmniejszenie bezrobocia, przyszłość krotoszyńskiego szpitala, zapobieganie marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych, pokolenia seniorów czy rodzin najsłabszych ekonomicznie oraz o zrównoważony, harmonijny rozwój powiatu i poszczególnych gmin. Nasz program realizowaliśmy w koalicji z radnymi Polskiego Stronnictwa Ludowego. Byliśmy otwarci na konstruktywne propozycje radnych wywodzących się z innych ugrupowań społecznych i politycznych.
W obecnej propozycji programowej zawarte zostały wnioski wynikające z dotychczasowego doświadczenia i naszego samorządowego dorobku. Kandydatów na radnych Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej cechuje doświadczenie w pracy samorządowej, uczciwość, rzetelna wiedza i odpowiedzialność. Nie będziemy tracić energii i czasu na radykalne zmiany i obietnice bez pokrycia. Bliska jest nam postawa rozwagi i konstruktywnego współdziałania, kompromisu i jednoczenia wokół spraw ważnych dla lokalnych społeczności.
Sądzimy, że niewątpliwe osiągnięcia w różnych dziedzinach oraz w pracy samorządowej a także rozpoczęte już przez nas i kontynuowane oraz zaplanowane nowe przedsięwzięcia dają nam podstawę do ubiegania się u Państwa o poparcie naszych kandydatów w zbliżających się wyborach. Zapewniamy raz jeszcze:
Nam możesz zaufać!
PRIORYTETY PROGRAMOWE
SAMORZĄDOWEJ INICJATYWY OBYWATELSKIEJ:
- I. BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW
Nadrzędnym celem kontynuowanym z poprzedniej kadencji a jednocześnie integrującym działanie władz samorządowych powiatu i gmin jest dążenie do zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców. Chcemy, aby każdy mieszkaniec naszego powiatu odczuł wyraźną poprawę i czuł się coraz bezpieczniej, korzystając z dróg powiatowych i gminnych, w miejscu zamieszkania, przebywając w miejscach i obiektach publicznych. Dalszy postęp w tym zakresie chcemy osiągnąć poprzez:
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym:
1) Podjęcie dalszych, zdecydowanych działań na rzecz budowy obwodnicy dla Krotoszyna.
2) Rozbudowa i modernizacja układu dróg powiatowych i gminnych i ich skrzyżowań z drogami krajowymi poprzez znaczące zwiększenie środków na inwestycje drogowe, ze szczególnym uwzględnieniem środków zewnętrznych, w tym Unii Europejskiej.
3) Budowa wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych ciągów pieszo-rowerowych w całym powiecie.
4) Likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych w ciągach komunikacyjnych.
5) Uporządkowanie systemu zarządzania drogami poprzez zawieranie porozumień powiatu z samorządami gminnymi w celu obejmowania zarządem przez jednego gospodarza zwartych kompleksów dróg i ulic.
- Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i nauki.
1) Systematyczne wzbogacanie programu „Bezpieczny Powiat Krotoszyński” na obszarze poszczególnych gmin,
2) Rozbudowa, przy współudziale samorządów gminnych, systemu monitoringu wizyjnego najbardziej newralgicznych rejonów powiatu, miast i gmin,
3) Dalsza poprawa i modernizacja systemu oświetlenia, szczególnie miejsc potencjalnie niebezpiecznych, we wszystkich miejscowościach powiatu.
4) Wspieranie ścisłej współpracy rad osiedli i rad sołeckich z funkcjonariuszami Policji Państwowej i Straży Miejskiej.
3. Bezpieczeństwo w miejscach i obiektach publicznych.
1) Wsparcie dalszego rozwoju zintegrowanego systemu zarządzania sprawami bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych i doskonalenie funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego .
2) Wspieranie modernizacji zasobów straży pożarnej, policji, straży miejskiej i ratownictwa medycznego.
3) Systematyczna troska o bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
II. EDUKACJA I BEZPIECZNA SZKOŁA
Uznając edukację za ważny czynnik awansu społecznego i rozwoju lokalnego, Samorządowa Inicjatywa Obywatelska będzie w dalszym ciągu dążyła do rozwoju szkolnictwa na wszystkich poziomach kształcenia. W tym celu nasi radni będą realizować:
- Kontynuowanie polityki upowszechniania wychowania przedszkolnego.
- Wyrównywanie szans w dostępie do edukacji gorzej sytuowanych środowisk w mieście oraz dzieci wiejskich poprzez rozszerzanie zasięgu pomocy stypendialnej dla uczniów
- Dostosowanie sieci szkół i kierunków kształcenia do faktycznych potrzeb dzieci i młodzieży oraz lokalnego i regionalnego rynku pracy.
- Dalsze podnoszenie poziomu kształcenia w celu umożliwienia absolwentom szkół dalszego kształcenia i zwiększenia szans zatrudnienia.
- Rozbudowa szkół zgodnie z przyjętymi strategiami i planami rozwoju lokalnego.
- Kontynuowanie procesu systematycznej modernizacji bazy dydaktycznej placówek oświatowych i doposażenie pracowni przedmiotowych.
- Kontynuowanie programu budowy sal gimnastycznych i boisk z nawierzchnią sztuczną.
III. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO
Doceniając znaczenie działalności w zakresie ochrony środowiska, radni Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej będą dążyć do realizacji następujących przedsięwzięć:
- Doskonalenie systemu segregacji i utylizacji odpadów komunalnych poprzez wychowanie proekologiczne, szczególnie w placówkach oświatowych.
- Opracowanie realnego programu termomodernizacji obiektów publicznych z wykorzystaniem środków zewnętrznych i pomocowych.
- Utworzenie terenów zielonych na zrekultywowanym wysypisku w Krotoszynie.
- Budowa i kontynuacja rozbudowy oraz modernizacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej w gminach powiatu.
IV. PRACA I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na poprawę sytuacji materialnej społeczeństwa jest rozwój przedsiębiorczości i zwiększenie miejsc pracy. W tym celu będziemy zabiegali o :
- Zintensyfikowanie działań, mających na celu skuteczną promocję powiatu i poszczególnych miejscowości.
- Dalsze wspieranie Powiatowego Urzędu Pracy w pozyskiwaniu środków unijnych na różne formy aktywizacji zawodowej.
- Wspieranie przedsiębiorczości poprzez aktywizację działalności Centrum Koordynacyjno-Informacyjnego na rzecz podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej i ubiegania się o środki unijne.
- Utrzymanie dotychczasowego systemu preferencyjnych ulg dla przedsiębiorców, związanych z inwestycjami tworzącymi nowe miejsca pracy.
- Dalszy rozwój Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
- Uzbrajanie kolejnych terenów pozostających w zasobach miast i gmin z przeznaczeniem na cele inwestycyjne.
- Tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju drobnej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, poprzez system szkoleń, doradztwo i propagowanie agroturystyki.
V. ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE
Jednym z najważniejszych czynników, zapewniających każdemu mieszkańcowi powiatu poczucie bezpieczeństwa jest powszechnie dostępna, dobrze zorganizowana i zarządzana służba zdrowia, dysponująca dobrze wykształconą kadrą oraz nowoczesnym wyposażeniem. Nasi radni planują:
- Wspieranie środkami samorządowymi dalszego rozwoju programów profilaktycznych i działań służących promocji zdrowia, w tym działań szkół wszystkich poziomów nauczania, lokalnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń pacjentów.
- Wdrożenie powszechnego nauczania praktycznego zasad skutecznego udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i wspieranie ruchu na rzecz popularyzacji społecznego ratownictwa pierwszej pomocy.
- Nieustanne wsparcie dla działań mających na celu poszerzenie oferty zdrowotnej dostępnej dla lokalnej społeczności i ciągłej poprawy ich jakości.
- Dalsze dostosowanie infrastruktury budowlanej, technicznej i wyposażenia obiektów SPZOZ w Krotoszynie i Koźminie Wielkopolskim, w szczególności Szpitala Powiatowego, do wymogów Ministra Zdrowia.
a) Dalsza modernizacja wyposażenia medycznego szpitala, w szczególności w obszarze diagnostyki medycznej i dziedzin ratujących życie i zdrowie ludzkie, ale także pozwalającego na doskonalenie opieki nad ludźmi w wieku starszym i opieki długoterminowej.
b) Dokończenie rozbudowy bloku operacyjnego, utworzenie centralnej sterylizatorni i budowa nowego pawilonu wejścia głównego do budynku szpitala przy ul. Mickiewicza 21.
c) Sukcesywna modernizacja systemów łączności i stopniowa wymiana zamortyzowanych ambulansów Zespołów Ratownictwa Medycznego na nowe.
d) Dalsza likwidacja barier architektonicznych z instalacją wind oraz kontynuacja termomodernizacji we wszystkich obiektach usługowych SPZOZ, w tym przychodni przy ul. Floriańskiej.
e) Modernizacja zaplecza sanitarnego i socjalnego budynku szpitalnego oraz przychodni a także ciągu komunikacyjnego wraz z parkingami przy ulicy Bolewskiego 4-8 w Krotoszynie.
- Podejmowanie dalszych działań w celu pozyskania środków zewnętrznych, w tym unijnych i mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego na rozbudowę i modernizację Szpitala Powiatowego i inne zadania, przy zapewnieniu przez samorząd powiatowy, samorząd miejski Krotoszyna i pozostałe samorządy wymaganego wkładu własnego, warunkującego ubieganie się o te środki.
- Dalsza intensyfikacja pozyskiwania środków przez Fundację Rady Powiatu „Szpital Powiatowy w Krotoszynie”.
- Wspieranie działań poszerzających pakiet usług medycznych na terenie powiatu, w dziedzinie onkologii klinicznej, chemioterapii, opieki udarowej, rehabilitacji, w tym kardiologicznej.
- Zabieganie o możliwości dalszej rozbudowy szpitala tak, aby możliwe było skoncentrowanie ,,ostrych” oddziałów szpitalnych, centralnego laboratorium, zmodernizowanej apteki szpitalnej w jednym kompleksie.
- Powiązanie opieki szpitalnej, ambulatoriów specjalistycznych, opieki podstawowej przyszpitalnej w nowy, bardziej zintegrowany, bardziej dostępny i spójny system publiczny.
- Wspieranie budowy platformy informatycznej zapewniającej lepszą informację dla pacjentów, łatwiejszy dostęp do wyników badań i dokumentacji medycznej.
- VI. KULTURA, SPORT, REKREACJA
Dużą uwagę radni Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej będą przywiązywać do tworzenia coraz lepszych warunków korzystania z różnorodnych form rekreacji i szerokiego udziału mieszkańców w życiu kulturalnym i sportowym. Są to ważne dziedziny dopełniające warunki życiowe i integrujące mieszkańców w ramach wspólnot samorządowych. W tym celu nasi radni planują:
- Dalsze wzbogacanie ofert kulturalnych, pozyskiwanie nowych kręgów odbiorców, szczególnie środowiska seniorów oraz wspieranie aktywności kulturalnej społeczności wiejskich poprzez sukcesywną modernizację bazy lokalowej oraz samorządowy mecenat twórczości artystycznej.
- Adaptacja pomieszczeń po jednostce wojskowej i utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej na potrzeby Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.
- Wytyczenie i przygotowanie kolejnych rekreacyjnych ścieżek rowerowych oraz terenów spacerowych z oazami zieleni w gminach i powiecie.
- Uzupełnienie infrastruktury oświatowej o place zabaw i ścieżki edukacyjne.
- Realizacja kompleksowego projektu zagospodarowania Krotoszyńskich Błoni na potrzeby sportu i rekreacji, w tym rozbudowa akwenu wodnego i skateparku oraz ścieżek spacerowych.
- Gruntowna modernizacja i wzbogacenie oferty sportowej obiektów Centrum Sportu i Rekreacji w Krotoszynie.
- Realizacja programu obchodów 600-lecia Krotoszyna z powszechnym udziałem mieszańców miasta.
- Racjonalne wspieranie związków i klubów sportowych oraz stowarzyszeń kulturalnych w oparciu o obiektywne kryteria.
VII. STOP WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU
Znaczną rolę w naszym programie zajmują działania zmierzające do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego oraz otoczenia wszelką niezbędna pomocą ludzi niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, w podeszłym wieku, samotnych, chorych, osób z rodzin rozbitych i patologicznych. Aby poprawić standard życiowy tym osobom i zapewnić niezbędną pomoc, będziemy realizować takie działania, jak:
- Aktywizacja społeczno-zawodowej osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym wykorzystująca instrumenty aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej, społecznej, kulturalnej,
- Poprawa dostępu do usług wsparcia osób starszych i z niepełnosprawnościami (stworzenie sieci dziennych, środowiskowych punktów wsparcia w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, rozszerzenie oferty Środowiskowego Domu Samopomocy ),
- Wsparcie w zakresie koordynacji rozwoju sektora ekonomii społecznej, w tym monitoringu, ewaluacji, promocji, edukacji i tworzenia regionalnych sieci kooperacji.
- Usprawnienie pracy samorządowych instytucji pomocy społecznej w terenie, aby dotrzeć z pomocą do osób rzeczywiście będących w potrzebie.
- Wspieranie rodzin w wychowaniu najuboższych w dostępie do edukacji poprzez np.: rozwój systemu pomocy materialnej i psychologicznej:
- Organizowanie różnorodnych form wypoczynku dzieci i młodzieży ze środowisk zaniedbanych, zapewniających realizację programów wychowawczo-edukacyjnych (świetlice socjoterapeutyczne, obozy wakacyjne, wycieczki krajoznawcze itp. ).
- Wsparcie edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i organizacja kształcenia integracyjnego w szkołach ponadgimnazjalnych.
- Aktywizacja i integracja środowiska seniorów poprzez wspieranie organizacji i instytucji działających na rzecz seniorów.
- Wspieranie kompleksowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych
- Propagowanie i wspieranie idei wolontariatu głównie w działaniach na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
VIII. PRZYJAZNA ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA I PRZEJRZYSTOŚĆ ŻYCIA PUBLICZNEGO
Sprawna i przyjazna administracja oraz przejrzystość życia publicznego to priorytetowe cele Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej do osiągnięcia na wszystkich szczeblach i we wszystkich jednostkach administracji samorządowej poprzez:
- Wprowadzenie debaty publicznej jako szeroko wykorzystywanego narzędzia promocji inicjatyw i przekazu informacyjnego.
- Stosowanie konsultacji społecznych dla rozstrzygnięcia szczególnie trudnych i kontrowersyjnych problemów, dotyczących ogółu mieszkańców.
- Wdrożenie ,,trybuny obywatelskiej”- jako stałej instytucji dopuszczenia do głosu na komisjach i sesjach mieszkańców, przy zachowaniu określonej procedury porządkowej i wyczerpaniu innych dróg reprezentacji pośredniej.
- Wprowadzanie nowoczesnych form komunikowania się z mieszkańcami przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii informatycznej.
- Systematyczne usprawnianie systemu zarządzania jakością w urzędach gmin i powiatu.
- Dalsze podnoszenie kompetencji kadry urzędniczej poprzez wdrażanie programów modernizacji zarządzania w urzędach przy wykorzystaniu środków unijnych.
- Dalsza poprawa bezpośredniego dostępu osób niepełnosprawnych do siedzib organów wykonawczych poszczególnych samorządów.
- Zwiększenie skuteczności pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym unijnych, poprzez tworzenie zespołów ds. pozyskiwania funduszy w każdej jednostce organizacyjnej gminy.
Program Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska na lata 2014 – 2018 to dobry i realny program, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społeczeństwa Ziemi Krotoszyńskiej. Zrealizujemy go konsekwentnie. Gwarancją realizacji programu jest:
ð wiedza i kwalifikacje naszych kandydatów na radnych;
ð duże doświadczenie w działalności samorządowej;
ð aktywna działalność społeczna i obywatelska w organizacjach pozarządowych.
Oferta programowa SIO wynika z samej nazwy stowarzyszenia , którego celami i znamionami są:
- Samorządowa aktywność
- Inicjatywa społeczna
- Obywatelska postawa
Nam możesz zaufać!
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE
„SAMORZĄDOWA INICJATYWA OBYWATELSKA”
Opracowanie: Ryszard Czuszke - przewodniczący zespołu programowego, Edward Jokiel
Współpraca: Leszek Kulka, Andrzej Piotrowski, Juliusz Poczta, Natalia Robakowska, Paweł Radojewski, Paweł Jakubek, Juliusz Poczta, Izabela Kossakowska, Jan Pawlik, Antoni Korsak
Sfinansowano ze środków KW Stow. Samorządowa Inicjatywa Obywatelska w Krotoszynie