Realizacja programu

Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia

Samorządowa Inicjatywa Obywatelska

w latach 2010 – 2014

 

Szanowni Państwo!

Nadszedł czas na podsumowanie i przegląd tego, co udało się w minionych czterech latach osiągnąć w odniesieniu do założeń programowych Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska. 

Nadrzędnym celem działania naszego ponadpartyjnego Stowarzyszenia pozostaje niezmiennie BEZPIECZEŃSTWO RODZINY. Zadania służące osiąganiu naszego celu głównego realizowaliśmy systematycznie oraz z determinacją i troską o sprawy społecznie najważniejsze, takie jak: przyszłość młodego pokolenia, zmniejszenie bezrobocia, przyszłość krotoszyńskiego szpitala, zapobieganie marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych, pokolenia seniorów czy rodzin najsłabszych ekonomicznie. Dbaliśmy o zrównoważony i harmonijny rozwój powiatu i poszczególnych gmin.

Opracowanie, które Państwu przedstawiamy, prezentuje dokonania zarówno samorządu powiatu jak i samorządów gmin w poszczególnych obszarach działalności, które stanowiły główne kierunki i priorytety działań programowych Rady Powiatu Krotoszyńskiego, Rady Miejskiej Krotoszyna i pozostałych gmin naszego powiatu w latach 2010-2014.

Program Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska na lata 2010-2014 jako podstawową zasadę zakładał ścisłą współpracę samorządu powiatu i samorządów poszczególnych gmin w realizacji zadań. Współpraca jest koniecznością z uwagi na potrzebę konsolidacji działań w realnej perspektywie pozyskania znaczących strukturalnych środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Realizacja programu Stowarzyszenia zakładała także współdziałanie w ramach wspólnoty samorządowej między mieszkańcami Ziemi Krotoszyńskiej a ich przedstawicielami zasiadającymi w organach samorządu lokalnego.

Realizacja programu wynikała z następujących wartości:

- zasada odpowiedzialności za losy i rozwój wspólnot lokalnych powiatu i gmin, która oznacza prymat interesów społeczności lokalnej nad partyjnym partykularyzmem;

-  znaczenie postulatów wyborców, adresowanych do radnych Stowarzyszenia Samorządowa Inicjatywa Obywatelska, które były z powodzeniem zrealizowane w mijającej kadencji oraz będą kontynuowane w następnej;

-  realny udział mieszkańców w procesach konsultowania i podejmowania decyzji;

- zasada kontynuacji programów, które wyborcy poparli w poprzednich wyborach samorządowych.

Nadrzędnym, niezmiennym celem działania naszego ponadpartyjnego Stowarzyszenia pozostaje BEZPIECZEŃSTWO RODZINY. Zdajemy sobie sprawę, że jego osiągnięcie jest zależne od wielu różnorodnych czynników. Główne kierunki i priorytety naszych działań programowych, zarówno dla Rady Powiatu Krotoszyńskiego jak i dla Rady Miejskiej Krotoszyna i pozostałych gmin naszego powiatu na lata 2010-2014, które były realizowane w mijającej kadencji, to:

I.           Bezpieczeństwo mieszkańców,
II.          Edukacja i bezpieczna szkoła,
III.        Bezpieczne środowisko,
IV.         Praca i przedsiębiorczość,
V.          Zdrowie i bezpieczeństwo,
VI.         Kultura, sport i rekreacja,
Stop! wykluczeniu społecznemu,
Przyjazna administracja samorządowa i przejrzystość życia publicznego,

 

Wyrażamy nadzieję, że lektura sprawozdania z realizacji programu SIO w latach 2010- 2014 pozwoli Państwu na obiektywną ocenę drogi, którą razem przeszliśmy. Być może odnajdą Państwo w tym podsumowaniu działalności naszego stowarzyszenia te inicjatywy, które odnoszą się do Waszych osobistych doświadczeń. Współtworzymy bowiem naszą lokalną rzeczywistość i to my jesteśmy za nią odpowiedzialni.

 

 

REALIZACJA PRIORYTETÓW PROGRAMOWYCH

SAMORZĄDOWEJ INICJATYWY OBYWATELSKIEJ

 

 

I.   BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW

 

Nadrzędnym celem działalności samorządu było dążenie do zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców poprzez:

 

I. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

1. Budowa ulic na terenie miasta Krotoszyna: 

 

    *            ulica Akacjowa i Jodłowa, Gałeckiego i Wierzbięty,  Jabłoniowa, Nabzdyka i Karowa, Karłowicza, Czereśniowa i Paderewskiego, Chłapowskiego, Madalińskiego i Umińskiego

    *            ulica Bohaterów Monte Cassino, Lecha, Rusa, Czecha

    *            ulica Karpacka, Mazowiecka, Wielkopolska, Kujawska

    *            ulica Rolnicza i ulica Liliowa

 

2. Budowa ulic na terenie wsi gminy Krotoszyn: 

    *            W latach 2010-2014 prowadzono budowę dróg gminnych, wykorzystując możliwość uzyskania dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Zbudowano drogi w Raciborowie, we Wróżewach, ulicę Polną i Dworcową oraz ulicę ks. Kałuży w Biadkach, ulicę Ustkowską w Benicach i ulicę Zieloną w Orpiszewie.

 

3. Budowa wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad ciągów pieszo-  

 rowerowych w całym powiecie.

    *            Budowa ciąg pieszo-rowerowego w ul. Zdunowskiej.

    *            Opracowano  „Studium korytarzowe wraz z analizą wielokryterialną (SK)” dla obwodnicy Krotoszyn  w ciągu DK 36 Krotoszyn - Ostrów Wlkp. Zadanie wspólne Gminy Krotoszyn, GDDKiA oraz Powiatu Krotoszyńskiego.

    *            Opracowano także „Studium korytarzowe wraz z analizą wielokryterialną (SK)” i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla budowy obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu Drogi krajowej nr 15. Zadanie to jest realizowane wspólnie przez samorządy gminne z Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa, samorządy powiatowe z Krotoszyna i Milicza oraz GDDKiA w Poznaniu i Wrocławiu. 

    *            Budowa chodnika w miejscowości Bożacin

    *            Budowa ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Rawickiej w Krotoszynie

    *            Remont chodnika przy ul. Poznańskiej w Koźminie Wlkp.

    *            Remont chodnika przy ul. Powstańców Wlkp. w Kobylinie

 

4. Budowy dróg i chodników powiatowych

    *            Przebudowa ulic powiatowych i gminnych z włączeniem do dróg krajowych nr 15 i 36 w Krotoszynie, z dofinansowaniem z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

    *            Przebudowa drogi Gościejew-Skałów, Bożacin-Lutogniew, Roszki-Koźminiec, Bożacin-Lutogniew oraz drogi powiatowej do granicy Powiatu Ostrowskiego przez miejscowość Chwaliszew .

    *            Przebudowa ul. Rawickiej, ul. Bolewskiego, ul. Osadniczej, ul. Grudzielskiego oraz części ul. Szosa Benicka w Krotoszynie

    *            Przebudowa drogi w Rzemiechowie, Bożacinie i Grębowie

    *            Budowa ronda przy skrzyżowaniu ul. Sportowa -Spartańska-Zielona-Wiśniowa w Krotoszynie

    *            Remont ul. Floriańskiej i ul. Zdunowskiej w Krotoszynie

    *            Przebudowa ul. Kaliskiej w Sulmierzycach

    *            Budowa ulic: Wiejskiej, Ściegiennego, Magazynowej, Łukasiewicza i Staszica.

5. Obszar drogownictwa należy wciąż do najpilniejszych tematów zarówno dla samorządu powiatowego jak i gminnego. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej była także możliwa w tak szerokim zakresie z uwagi na pozyskanie znacznych środków finansowych ze środków zewnętrznych. W latach 2010-2014 Powiat Krotoszyński pozyskał środki na ten cel w wysokości 17 mln złotych.

6.  Dofinansowanie budowy dróg i chodników powiatowych przez Miasto i Gminę Krotoszyn

*    Dofinansowanie przebudowę ronda na skrzyżowaniu ul. Wiśniowej, Spartańskiej, Sportowej, Zielonej w Krotoszynie- dofinansowanie w kwocie 200,0 tys. PLN. 

*    Dofinansowanie przebudowy ulicy Grudzielskiego i części Szosy Benickiej w Krotoszynie- dofinansowanie w kwocie 613,0 tys. PLN.

*    Dofinansowano budowę ciągu pieszo-rowerowego w ramach przebudowy drogi powiatowej Krotoszyn – Chachalnia w kwocie 169,0 tys. PLN.

*    Budowa i przebudowa ciągu ulic powiatowych i gminnych z włączeniem do dróg krajowych nr 15 i 36  w Krotoszynie – etap I- dofinansowane w wysokości 3.963,0 tys. PLN na budowę następujących ulic : Wiejska, Ściegiennego, odc. Osadniczej, Szosa Benicka, Magazynowa, odc. Rawickiej, Łukasiewicza i Staszica.

*    przebudowę drogi powiatowej 5165P od drogi wojewódzkiej 444 do granicy Powiatu Ostrowskiego przez miejscowość Chwaliszew- kwota 260,0 tys. PLN.

*    Przebudowa ul. Osadniczej w Krotoszynie- wsparcie finansowe kwotą 450,0 tys. PLN

*    Budowa ul. Rawickiej w Krotoszynie- ddział finansowy gminy wyniósł 85,5 tys. PLN.

*    Przebudowa ul. Floriańskiej w Krotoszynie- udział finansowy gminy wyniósł 173,1 tys. PLN.

*    Modernizacja drogi Bożacin – Lutogniew- udział finansowy gminy określono na 500,0 tys. PLN.

*    Ogółem w latach 2010-2014 przekazano  na modernizację dróg powiatowych łącznie 6.200 tys. PLN.

 

 

II. Bezpieczeństwo w miejscach i obiektach publicznych.

 

1. Wspieranie modernizacji zasobów straży pożarnej, policji, straży miejskiej i ratownictwa medycznego.

 

    *            Jednym z filarów powiatowej polityki bezpieczeństwa jest zarządzanie kryzysowe. Funkcjonuje Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w ramach którego pełnione są dyżury. System dyżurów ma na celu monitorowanie zagrożeń w przypadku ich wystąpienia i podjęcie odpowiednich działań. W celu doskonalenia systemu zarządzana kryzysowego w powiecie organizowano szkolenia i ćwiczenia, w których brali udział członkowie powiatowego i gminnych zespołów zarządzania kryzysowego, przedstawiciele służb, inspekcji i straży.

    *            W minionym okresie systematycznie doposażano magazyn zarządzania kryzysowego w niezbędny sprzęt.

    *            W zakresie bezpieczeństwa w miejscach i obiektach publicznych ogromne znaczenie dla Stowarzyszenia odgrywało wsparcie modernizacji zasobów straży pożarnej, policji, straży miejskiej. Wsparcia finansowego udzielał zarówno samorząd powiatowy, jak również Miasto i Gmina Krotoszyn. Wsparcie finansowe ze strony samorządu powiatowego udzielone Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie w kwocie 602 400,00 zł.

    *            Środki te przeznaczone zostały na dofinansowanie modernizacji i remontu budynku KPP, zakup sprzętu gospodarczego i kwaterunkowego, dofinansowanie generalnego remontu I-go piętra budynku KPP,  remont zaplecza techniczno-garażowego, zakup radiowozów KIA, zakup samochodu VW Caddy

    *            Wsparcie finansowe ze strony samorządu powiatowego udzielone Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie została przez samorząd powiatowy zasilona finansowo na kwotę 401 812,18 zł. Środki zostały przeznaczone na zakup samochodu SLRt –samochodu lekkiego ratownictwa technicznego i lekkiego samochodu operacyjnego, samochodu specjalnego typu mikrobus, wyposażenie świetlicy, wykonanie instalacji oddymiającej garaży, dofinansowanie zakupu namiotu pneumatycznego oraz serwera sieci LAN. medycznego sprzętu szkoleniowego. W ramach ochrony przeciwpożarowej przeprowadzono termomodernizację budynku OSP w Biadkach. Zakupiono dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze oraz 9 używanych samochodów typu VW na potrzeby strażaków- ochotników.

    *            W ostatnich kilku latach zdecydowanej poprawie uległo wyposażenie strażników. Zakupiono i przekazano Straży Miejskiej do użytkowania samochód Volkswagen Caddy 2,0 TDI.

    *            W gestii Stowarzyszenia leży także systematyczna troska o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Komenda Powiatowa PSP w Krotoszynie wraz z Urzędem Miejskim w Krotoszynie oraz Starostwem Powiatowym w Krotoszynie rozpoczęła od 12 listopada 2013 roku konkurs pod hasłem ,,Czujka w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi”. Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego poprzez wypełnienie i dostarczenie ankiety dostępnej na stronach internetowych w/w jednostek organizacyjnych otrzymali szanse wygrania nagrody – czujki czadu. Powyższa akcja ma na celu poprawienie stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu zwłaszcza w okresie zimowym, gdzie liczba zatruć tlenkiem węgla jest największa. Dla uczestników konkursu w drodze losowania przekazano 160 czujek tlenku węgla. W ramach zwiększenia ochrony przeciwpożarowej KPPSP realizowała także zadania kontrolno-rozpoznawcze związane z poprawą bezpieczeństwa określonych grup obiektów użyteczności publicznej. W wyniku podjętych działań wydano 66 upomnień, 2 zakazy eksploatacji obiektów oraz nałożono 93 mandaty karne.

 

III. Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i nauki.

 

1. Systematycznie wzbogacano program „Bezpieczny Powiat Krotoszyński” na obszarze poszczególnych gmin o kolejne działania.

 

    *            Starostwo Powiatowe wspólnie z samorządami gminnymi oraz Komendą Powiatową Policji kontynuowało akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, którą objęto wszystkich uczniów klas pierwszych. W latach 2011-2014 odblaski otrzymało około 3 000 dzieci. Wydano na ten cel 8 478 zł, w tym udział samorządów gminnych wyniósł 3 856 zł oraz firmy ubezpieczeniowej 1 900 zł.

    *            Wspólnie z Policją prowadzona była akcja „Bezpieczny rowerzysta” polegająca na propagowaniu używania przez rowerzystów kamizelek odblaskowych.

    *            w ramach komunikacyjnego wychowania młodzieży kontynuowano przedsięwzięcie pod nazwą „Młody kierowca”. Wzięło w nim udział około 2400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

    *            wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wiara Lecha” zorganizowano akcję „Bezpieczny przedszkolak”, która miała na celu przyzwyczajanie dzieci do używania elementów odblaskowych w celu poprawy własnego bezpieczeństwa. W ramach tej akcji na rzecz oddziałów przedszkolnych przekazano 548 kamizelek odblaskowych.

    *            Jednym z istotnych elementów działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa były zorganizowane dwukrotnie z inicjatywy Starostwa Powiatowego, debaty społeczne na temat bezpieczeństwa

 

2.  Wdrożono system wizyjny najbardziej newralgicznych rejonów powiatu, miast i gmin

 

     *            W ramach budowy systemu monitoringu wizyjnego na terenie miasta Krotoszyna wykonano przyłącza światłowodowe i energetyczne do 4 kamer obrotowych, zamontowanych na słupach: - przy ul. Słodowej, - na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego,  - przy Deptaku (w rejonie ul. Strumykowej), - Al. Powstańców Wlkp.(na przeciwko Kina), rozbudowa stanowiska dozoru w budynku Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej. Wykonano ułożenie rurociągu kablowego na  ul. Staszica na odcinku  od ul. Zdunowskiej do ul. Łąkowej oraz na odcinku  ul. Łąkowej oraz na odcinku  w ul. Kołłątaja na odcinku od  ul. Zdunowskiej do budynku Urzędu Miejskiego.

 

3. Nastąpiła poprawa i modernizacja systemu oświetlenia, szczególnie miejsc potencjalnie niebezpiecznych, we wszystkich miejscowościach powiatu.

 

    *            Modernizacja oświetlenia ulicznego w Krotoszynie przy ul. Rynkowej, ul. Wiewiórowskiego, ul. Waryńskiego, ul. Sokolej, ul. Wita Stwosza, ul. Rawickiej, ul. Ludowej, ul. Łąkowej, ul. Piastowskiej, przy ul. Boya Żelińskiego w Krotoszynie. Wykonano także podświetlenie pomnika św. Floriana oraz skweru na Małym Rynku w Krotoszynie.

    *            Przebudowa oświetlenia w miejscowości Brzoza, Tomnice, Lutogniew, Wielowsi. Modernizacja oświetlenia ulicznego w Kobiernie przy ul. Krotoszyńskiej, Chwaliszewie przy ul. Słonecznej, Świnkowie przy ul. Wiejskiej w Bożacinie, przy ul. Spacerowej, w Smoszewie przy ul. Malinowej

 

4. Wspierano ścisłą współpracę rad osiedli i rad sołeckich z funkcjonariuszami Policji Państwowej i Straży Miejskiej.

 

    *            Zebrania rad osiedli i rad sołeckich odbywały się z udziałem przedstawicieli samorządu powiatu i gminy, właściwych jednostek organizacyjnych oraz policji i straży miejskiej.

 

II. EDUKACJA I BEZPIECZNA SZKOŁA

 

Uznając edukację za ważny czynnik awansu społecznego i rozwoju lokalnego, Samorządowa Inicjatywa Obywatelska będzie w dalszym ciągu dążyła do rozwoju szkolnictwa na wszystkich poziomach kształcenia.

1. Systematyczne podejmowanie inwestycji, remontów i modernizacji obiektów oświatowych.

inwestycje oświatowe:

 

    *            Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.

    *            Termomodernizacja budynku i likwidacja barier architektonicznych w Przedszkolu nr 6 przy ulicy Sienkiewicz

    *            Budowa hali sportowo-widowiskowej w Krotoszynie przy Zespole Szkół nr 3 przy ul. Aleje Powstańców Wlkp. 13

    *            Modernizacja Zespołu Szkół w Orpiszewie

    *            Termomodernizacja Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie.

    *            Budowa nowej sali gimnastycznej w I LO w Koźminie Wielkopolskim

    *            Rozbudowa i doposażenie Centrum Kształcenia Ustawicznego mieszczącego się w ZSP nr 1 w Krotoszynie.

    *            Remont sali gimnastycznej w ZSP nr 1 w Krotoszynie.

    *            Remont dachu na dwóch budynkach ZSS w Krotoszynie i remonty szkół: SOSW w Konarzewie i SOSW w Borzęciczkach

    *            Przebudowa bieżni sportowej „ORLIK” w I LO w Krotoszynie.

 

2. Kontynuowano politykę upowszechniania wychowania przedszkolnego, wysoki wskaźnik skolaryzacji.

    *            Wskaźnik objęcia dzieci edukacją przedszkolną, oferowaną przez przedszkola i oddziały przedszkolne prowadzone przez Miasto i Gminę Krotoszyn, w ostatnich latach przekracza 70%  ogólnej liczby wszystkich dzieci, będących w wieku przedszkolnym.

 

3. Wyrównywanie szans w dostępie do edukacji poprzez wspieranie gorzej sytuowanych środowisk oraz dzieci wiejskich.

    *            W 2010 r. wprowadzono szczególną nagradzanie uczniów w formie Stypendium Burmistrza Krotoszyna za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia. Pozytywne strony funkcjonującego już od czterech lat systemu potwierdza duże zainteresowanie oraz oddźwięk wśród społeczności lokalnej. Stypendium Burmistrza Krotoszyna mogą otrzymać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Miasto i Gminę Krotoszyn

    *            W 2014 r. Rada Powiatu Krotoszyńskiego przyjęła „Powiatowy program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów”. Formą realizacji Programu jest Stypendium Starosty Krotoszyńskiego, skierowane do uczniów ogólnodostępnych szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na podbudowie gimnazjum prowadzonych przez Powiat Krotoszyński, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce lub uzyskali w wybranej dziedzinie naukowej szczególne osiągnięcia.

 

4. Kontynuowano współpracę samorządów we wspieraniu działalności Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

 

5. Wdrożono we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych kompleksowego systemu informatycznego, obejmującego całokształt procesów organizacyjnych z uwzględnieniem informatycznego systemu naboru do szkół.

 

6. Objęto monitoringiem większość szkół i ich otoczenia.

 

III. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO

 

Doceniając znaczenie działalności w zakresie ochrony środowiska radni Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej popierali realizację następujących przedsięwzięć:

1. Zagospodarowanie wód opadowych w układzie cieków wodnych przepływających przez Krotoszyn z modernizacją zakrytej części cieku Jawnik i regulacja części odkrytej z przywróceniem naturalnej flory i fauny.

    *            Przedsięwzięcie „Regulacja rzeki (cieku) Jawnik i budowa polderów zalewowych na terenie gminy Krotoszyn” ma na celu zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej dla miasta Krotoszyna poprzez regulację cieku Jawnik i jego dopływów, zwiększenie pojemności przeciwpowodziowej dzięki utworzeniu 2 polderów zalewowych (suche zbiorniki deszczowe) oraz przebudowę Jeziora Odrzykowskiego.

 

2. Budowa i kontynuacja rozbudowy oraz modernizacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej w gminach powiatu, poprzedzona pełną inwentaryzacją czynnych i wyłączonych już z eksploatacji jej fragmentów.

    *            Budowa kanalizacji ulicy Północnej, Kozala i Rysiej w Krotoszynie.

 

3. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Krotoszyn – etap II.

    *            Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wodociągu w południowej i centralnej części aglomeracji Krotoszyn, z włączeniem jej do istniejącej miejskiej oczyszczalni ścieków. Etap ten obejmuje dużą część południowego obszaru miasta, w którego zakres wchodzą następujące ulice: Rawicka, Zdunowska, Bolewskiego, Staszica i Transportowa wraz z ulicami przyległymi. Koszt całości zadania wynosi 32.056,4 tys. PLN, w tym dofinansowanie ze środków UE : 18.439,9 tys. PLN, pożyczka preferencyjna z WFOŚiGW : 9.000,00 tys. PLN. Projekt ten uzyskał akceptację Ministerstwa Środowiska na jego rozszerzenie o zadanie nr 14 pn. „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Krotoszynie”. Modernizacja oczyszczalni ma na celu dostosowanie obiektu do wymogów dyrektyw unijnych.

 

4. Oszczędność energii oraz ograniczenie emisji. Wartość wszystkich zrealizowanych przedsięwzięć przez powiat w minionej kadencji wyniosła 355 tys. zł.

 

    *            wymiana stolarki okiennej w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Krotoszynie,

    *            remont kotłowni i wymianę c.o tj. pieca węglowego na gazowy o wartości blisko 90 tys. zł w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie.

    *            wymiana stolarki okiennej oraz grzejników c.o w budynkach Starostwa Powiatowego w Krotoszynie

    *            wymiana grzejników c.o w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie

 

IV. PRACA I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

 

Zatrudnienie i rozwój przedsiębiorczości jako czynnik awansu i poprawy sytuacji materialnej. 

1. Doskonalenie promocji powiatu, miast i gmin - zintensyfikowanie działań w celu podniesienia atrakcyjności i skuteczności promocji powiatu i poszczególnych miejscowości dla pozyskania inwestorów i zwiększenia ruchu turystycznego.

 

    *            Przyjęto Strategię Promocji Miasta Krotoszyna, której podporządkowano wiele działań gminnych instytucji kultury, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych, organizując Festiwal Aktywnych Sąsiadów- KrotoFEST

    *            Utrzymano dotychczasową przyjazną dla przedsiębiorców politykę podatkoweą oraz system preferencyjnych ulg, związanych z inwestycjami tworzącymi nowe miejsca pracy.

    *            Dokonano nowelizacji uchwały o zwolnienia z podatku od nieruchomości. Przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą na terenie gminy Krotoszyn, zwalnia się z podatku na 3 lata, natomiast tych, którzy dokonali rozbudowy obiektów budowlanych przeznaczonych na działalność gospodarczą, zwalnia się od podatku na 5 lat.

    *            Samorząd powiatowy pozyskał środki finansowe w kwocie 407 943,30 tys. zł z przeznaczeniem na aktywizację zawodową bezrobotnych.

    *            Sfinansowano aktywizację zawodową blisko 5 400 osób bezrobotnych w różnych formach.

    *            Działalność informacyjna realizowana na terenie powiatu krotoszyńskiego prowadzona przez doradców zawodowych dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

    *            Zorganizowano Krotoszyńskie Targi Edukacyjne z inicjatywy Burmistrza Krotoszyna i Starosty Krotoszyńskiego oraz Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie.

    *            Wdrożono usługę tłumacza języka migowego on-line „Tok tutok”, co poprawia komfort obsługi osób, które mają problem z komunikacją.

    *            Opracowano materiały o charakterze promocyjnym, między innymi dwujęzyczny folder powiatu, folder dla młodzieży z wykazem miejsc pracy w lokalnych przedsiębiorstwach

 

3. Aktywne pozyskiwanie kolejnych inwestorów na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krotoszynie.

 

    *            Dokonano sprzedaży terenów inwestycyjnych na ul. Ostrowskiej pod działalność gospodarczą.

 

4. Rozwój funduszu poręczeń kredytowych.

 

    *            W latach 2010-2014 nastąpiły kolejne dokapitalizowanie funduszu o kwotę 970 tys. zł

 

 

V. ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE

 

Jednym z najważniejszych czynników, zapewniających każdemu mieszkańcowi                 powiatu poczucie bezpieczeństwa jest powszechnie dostępna, dobrze zorganizowana              i zarządzana służba zdrowia, dysponująca dobrze wykształconą kadrą oraz                     nowoczesnym wyposażeniem. 

 

1. Główne kierunki rozwoju SPZOZ w Krotoszynie

    *            Priorytetowo traktowane ratownictwo medyczne,

    *            Ciągły postęp w intensywnej terapii, nowoczesnej chirurgii, ortopedii, internie z kardiologią, nefrologii i dializoterapii, położnictwie, ginekologii, neonatologii, pediatrii

    *            Ciągła, nieustanna modernizacja diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Szczególne miejsce w działalności SPZOZ zajmuje opieka długoterminowa i rehabilitacja lecznicza, a także profilaktyka medyczna i promocja zdrowia.

    *            Dotacje powiatu w łącznej kwocie ponad 7 mln 167 tys. zł.

 

2. Wyposażenie w sprzęt i nowoczesną aparaturę medyczną

    *            Wyposażono Szpitalny Oddział Ratunkowy i wszystkie oddziały szpitalne

    *            Uruchomiony będzie nowoczesny 16-rzędowy tomograf komputerowy wraz z urządzeniami peryferyjnymi. Jest to możliwe dzięki dotacji koncernu Mahle, samorządów miast i gmin powiatu krotoszyńskiego oraz Rady Powiatu.

    *            Potencjał ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego zwiększył się o nowy ambulans ZRM typu S, używany ambulans reanimacyjny do przewozów międzyszpitalnych, 3 samochody do transportu pacjentów i materiałów diagnostycznych krwi, nowoczesne środki łączności bezprzewodowej, system wspomagania dowodzenia. Ponadto wymieniono samochód dostawczy.

 

3. Infrastruktura lecznictwa

 

    *            Poprawa infrastruktury lecznictwa - budowa pawilonu mieszczącego Szpitalny Oddział Ratunkowy, oddanie do użytku lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, termomodernizacja 5 budynków mieszczących przy ul. Bolewskiego, budowa windy szpitalnej w ZOL, budowa parkingów i dróg dojazdowych przy budynkach szpitala.

    *            Kontynuacja III etapu modernizacji Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.                          Modernizacja ta obejmuje zagospodarowanie piętra dwukondygnacyjnego pawilonu do istniejącego budynku szpitala i częściową przebudowę drugiej kondygnacji nadziemnej istniejącego wcześniej budynku szpitalnego w celu utworzenia nowoczesnego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz zakup ich wyposażenia.

    *            Realizacja projektów współfinansowanych w ramach Funduszy Europejskich:

  • Projekt pn.: „Zwiększenie efektywności energetycznej przez                           termomodernizację budynków SPZOZ w Krotoszynie”, całkowita wartość: 1.354.928,39 zł., w tym dofinansowanie w kwocie 1.048.894,67zł. oraz ze środków samorządu Powiatu Krotoszyńskiego w wysokości 260.423,45 zł.
  • Projekt pn.: „Rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – II etap modernizacji Szpitala Powiatowego w Krotoszynie”, całkowita wartość: 7.913.286,10 zł., w tym dofinansowanie w kwocie  5.568.840,69 zł.
  • Projekt pn.: „Budowa lądowiska dla śmigłowców na terenie SPZOZ w                   Krotoszynie”, kwota wydatków kwalifikowalnych wyniosła 1.149.841,75 zł, z czego 85% tj. 977.365,48 zł to wartość dofinansowania. Srodki powiatu to wysokości 114.984,17 zł.

 

4. Promocja zdrowia

 

    *            Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, 

    *            Program profilaktyki raka piersi

    *            Program profilaktyki raka szyjki macicy,

    *            Lokalny Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych skierowany młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu.

    *            Lokalny Program Profilaktyki Raka Gruczołu Krokowego.

 

5. Fundacja „Szpital Powiatowy w Krotoszynie”

 

      *            Pozyskanie środków finansowych na doposażenie Szpitala Powiatowego w Krotoszynie w kwocie 153 215,40 złotych.

 

 

VI.  KULTURA, SPORT, REKREACJA

 

Dużą uwagę radni Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej przywiązywali do tworzenia coraz lepszych warunków korzystania z różnorodnych form rekreacji i szerokiego udziału mieszkańców w życiu kulturalnym i sportowym. Są to ważne dziedziny dopełniające warunki życiowe i integrujące mieszkańców w ramach wspólnot samorządowych

 

1. Wspieranie działań mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych na budowę hali widowiskowo-sportowej.

    *            Budowa hali widowiskowo- sportowej uzyskała dotację z Ministerstwa Sportu w kwocie 2 mln zł.

 

2. Realizacja kompleksowego projektu zagospodarowania Krotoszyńskich Błoni na potrzeby sportu i rekreacji, w tym poszerzenie akwenu Jeziora Odrzykowskiego oraz wzbogacenie oferty rekreacyjnej, w tym także rozbudowa skateparku.

    *            Na realizację zdania przeznaczono kwotę 100 tys. PLN. Powołany został zespół ds. identyfikacji projektu, który opracował program funkcjonalno-użytkowy. Opracowanie dokumentacji objęło kompleksowe zagospodarowanie terenów rekreacyjno-wypoczynkowych na krotoszyńskim Błoniu. Opracowano koncepcję zagospodarowania ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego na krotoszyńskim Błoniu.  Projektant zwrócił się o zawarcie ugody pozwalającej  na wyznaczenie terminu zakończenia prac, jednak w terminie wyznaczonym w ugodzie nie wykonał przedmiotu zamówienia.

 

3.  Racjonalne wspieranie związków i klubów sportowych w oparciu o obiektywne kryteria.

    *            Wydatki z budżetu gminy w latach 2010-2014 obejmowały dofinansowanie sportu dzieci i młodzieży w ramach otwartego konkursu ofert, finansowanie zadań Szkolnego Związku Sportowego realizującego kalendarz imprez SZS Wielkopolska i Ludowych Zespołów Sportowych oraz imprez turystyczno-sportowych organizowanych przez stowarzyszenia które ujmowane są w kalendarzu imprez na dany rok.   Dodatkową formą wspierania sportu były przyznawane corocznie stypendia za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym bądź międzynarodowym, nagrody finansowe i rzeczowe przyznawane przez Burmistrza na uroczystym podsumowaniu sezonu sportowego. Dużą rolę w podnoszeniu sprawności fizycznej naszych uczniów mają również klasy sportowe z zakresu siatkówki, pływania bądź piłki nożnej.

    *            Oddano do użytku odnowione płyty boisk piłkarskich w Biadkach i Chwaliszewie, a w Różopolu wykonano ogrodzenie boiska do piłki nożnej

 

4. Stworzenie terenów spacerowych wzdłuż południowej i częściowo północnej odnogi cieku Jawnik w Krotoszynie, z wykorzystaniem zbiornika retencyjnego dla użytku wędkarzy, ze ścieżkami rowerowymi, deptakiem i oazami zieleni.

    *            Przeprowadzono rewitalizację centrum miasta  Krotoszyna. Zakres objęty rewitalizacją obejmuje Rynek, Mały Rynek, Pl. Jana Pawła II, ul. Zdunowska na odcinku od Rynku do ul. Piastowskiej,  Wąska, Klasztorna, Farna na odcinku od Rynku do ul. Gołębiej.

 

5. Budowa domów kultury, placów zabaw i siłowni zewnętrznych.

 

    *            Montaż urządzeń zabawowych na placach zabaw przy ul. Masłowskiego, ul. Piastowskiej/ Sienkiewicza oraz budowa placu zabaw na Promenadzie, przy                    ul. Madalińskiego, ul. Przemysłowej i ul. Słodowej w Krotoszynie

    *            Montaż urządzeń siłowni zewnętrznej przy ul. Kasprzaka, przy ul. Batalionów Chłopskich oraz w Parku im. Wojska Polskiego w Krotoszynie.

    *            Budowa centrum sportowo-rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży w m. Osusz-Salnia.

    *            Budowa placu zabaw w Unisławiu i w Nowym Folwarku.

    *            Remont placu zabaw w Wielowsi.

    *            Budowa placu zabaw na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II przy ul. Armii Krajowej w Benicach.

    *            Remont i rozbudowa Domu Rolnika w Bożacinie, w Lutogniewie, w Kobiernie i w Brzozie.

 

6. Powiat krotoszyński był organizatorem bądź współorganizatorem szeregu wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych.

    *            Gala Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”. Nagroda została wręczona w roku 2014 po raz piąty, a przyznawana jest w 5 kategoriach: kultura, nauka; oświata; działalność społeczna; działalność gospodarcza; sport.

    *            Wybór sportowca roku, a Starosta Krotoszyński każdego roku przyznał nagrodę i stypendium dla „Sportowej Nadziei Powiatu Krotoszyńskiego”.

    *            Festiwale kulinarne promujące lokalną kuchnię i folklor krotoszyński, dwie z udziałem Karola Okrasy, a jedną z udziałem Roberta Sowy.

    *            Współpraca ze Zdunowskim Ośrodkiem Kultury przy organizacji Festiwalu Pogranicze Kultur.

    *            Współorganizacja zawodów Poland Open w sumo i towarzyszącego mu festiwalu kultury japońskiej.

    *            Powiat współorganizuje około 20 imprez kulturalnych, edukacyjnych i sportowych.

 

    *            Miasto i Gmina Krotoszyn była inicjatorem i współfinansowała budowę pomnika ofiar bombardowania pod Kołem pociągu ewakuacyjnego z mieszkańcami Krotoszyna i okolicznych miejscowości. Powiat Krotoszyński był jednym z organizatorów i mecenasów zainicjowanych przez Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej obchodów 75-lecia bombardowania.

     *            Szereg inicjatyw miało innowacyjny charakter i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców:

  • Muzeum Regionalne organizowało imprezę pn. „Noc Muzeów”
  • Krotoszyńska Biblioteka Publiczna realizowała projekt pn. „Święto Ulicy”
  • Krotoszyński Ośrodek Kultury z Klubem Środowiskowym RIVENDELL organizuje corocznie przegląd „Krotoszyńskie Talenty”.

 

    *            Corocznie Gmina Krotoszyn jest organizatorem lub współorganizatorem prawie 80 imprez rekreacyjno-sportowych o różnym charakterze i zasięgu. Na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń sportowych takie imprezy jak : Bieg Krotosa, Bieg Sokoła, Bieg Wiosny, Zlot Motorów Ciężkich i Weteranów, Mistrzostwa Polski Amatorów w Stuncie, zawody i turnieje w sumo, zapasach, karate, tenisowe, lekkoatletyczne, w pływaniu czy siatkówce.

 

 

VII. STOP WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU

 

Znaczną rolę odgrywają działania zmierzające do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego oraz otoczenia wszelką niezbędną pomocą ludzi niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, w podeszłym wieku, samotnych, chorych, osób z rodzin rozbitych i patologicznych.

 

    *            Program PFRON – Wyrównywanie różnic między regionami na likwidację barier architektonicznych oraz komunikacyjnych /zakupiono 5 samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych, wybudowano dwie windy, zakupiono 2 schodołazy, wybudowano 2 podjazdy umożliwiające wejście osób niepełnosprawnych/ 

    *            Aktywny samorząd – specjalistyczna pomoc indywidualna – 50 osób niepełnosprawnych skorzystało z dofinansowania do zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektronicznym, zakupu specjalistycznych protez, uzyskaniu prawa jazdy, uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, zakupu specjalistycznego sprzętu elektronicznego.

    *            Tworzenie systemu rodzin zastępczych i opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej,

    *            System pieczy zastępczej w powiecie to zintegrowane działania koordynatorów pieczy zastępczej, świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych, klubu środowiskowego i innych instytucji lokalnego systemu polityki społecznej. Obecnie powiat swoimi działaniami wspiera 166 dzieci w 85 rodzinach zastępczych /w tym 7 rodzin zawodowych/.

    *            Zakończenie inwestycji – Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie świadczący usługi dla 196 mieszkańców, głównie z terenu Wielkopolski.

    *            Realizacja inwestycji w domach pomocy społecznej /DPS Baszków – rozbudowa pomieszczeń stołówkowych na potrzeby mieszkańców, DPS Zduny – zakończenie adaptacji pomieszczeń gospodarczych na cele rehabilitacyjne/

    *            Działania podejmowane w partnerstwie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, samorządami miast i gmin i instytucjami polityki społecznej powiatu krotoszyńskiego - projekt Senior z inicjatywą, powołanie Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Krotoszynie.

    *            Zawarcie partnerstwa na rzecz wspierania ekonomii społecznej i powołanie dwóch spółdzielni socjalnych, których założycielami są Powiat Krotoszyński, Miasto i Gmina Koźmin Wlkp., Miasto i Gmina Krotoszyn oraz Stowarzyszenie na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych w Krotoszynie.

    *            Do zadań własnych Gminy z zakresu ochrony zdrowia należy przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii i przemocy. 

  • Prowadzona jest działalność Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych od alkoholu i osób współuzależnionych.
  • Działalność Klubu Abstynenta i  Stowarzyszenia „Tolerancja”, które corocznie organizuje wyjazdowe warsztaty terapeutyczne dla członków rodzin, które borykają się z tym problemem oraz pikników rodzinnych z okazji Dnia Dziecka. 
  • Działalność grup wsparcia AA „20” i „Kroton” oraz grupa Al-Anon „Gracja” dla osób współuzależnionych.
  • Poradnia Leczenia Uzależnień przy ul. Masłowskiego 2a w Krotoszynie.   Od dwóch lat w Poradni prowadzony jest  Program Rozwoju Osobistego dla osób uzależnionych oraz warsztaty terapeutyczne dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA).
  • Działalność świetlic socjoterapeutycznych i opiekuńczo-wychowawczych
  • Dla osób uzależnionych , eksperymentujących ze środkami odurzającymi oraz dla rodzin tych osób pomocą służy Punkt Konsultacyjny ds. Narkomanii. Funkcjonuje on w jednym z pomieszczeń Młodzieżowego Klubu Środowiskowego Rivendell przy ul. Młyńskiej 2B w Krotoszynie.
  • Corocznie z budżetu gminy dofinansowywany jest wypoczynek zimowy i letni dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczy około 850 dzieci.           
  • Zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowane są  głównie poprzez Ośrodek Interwencji Kryzysowej mieszczący się na Os. Sikorskiego 7 w Krotoszynie, który na podstawie zawartej umowy z Gminą realizuje zadania własne gminy z zakresu przeciwdziałania przemocy.

 

VIII. PRZYJAZNA ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA I PRZEJRZYSTOŚĆ ŻYCIA PUBLICZNEGO

 

Sprawna i przyjazna administracja oraz przejrzystość życia publicznego to priorytetowe cele Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej do osiągnięcia na wszystkich szczeblach i we wszystkich jednostkach administracji samorządowej.

 

1.  Stale prowadzone są nowoczesne formy komunikowania się z mieszkańcami.

 

    *            system informacji sms, zapytaj Burmistrza

    *            uzyskania certyfikatu w zakresie zarządzania jakością

    *            udział w programach promujących wysokie standardy obsługi mieszkańców, np. ,,Przejrzysta Polska’’.

    *            podnoszenia kompetencji urzędniczej, np. poprzez kursy języków obcych, języka migowego

    *            rozszerzanie zastosowań internetu przy obsłudze mieszkańców

 

2.  Ścisła współpraca z organizacjami pozarządowymi czy wykorzystanie wolontariatu w realizacji niektórych zadań publicznych.

 

    *            Miasto i Gmina Krotoszyn przeznacza na konkursy grantowe kwotę 1 mln zł rocznie

     *            W ramach Strategii Promocji Miasta Krotoszyna odbywa się KrotoFEST. Jest to spotkanie wszystkich organizacji pozarządowych, które świadczy o wzorcowej współpracy samorządu krotoszyńskiego z organizacjami pozarządowymi.

     *            W budżecie gminy w którym co roku przeznacza się znaczne środki finansowe na zadania publiczne realizowane w ramach otwartego konkursu ofert czy też tzw. inicjatywy lokalnej.

     *            Na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn można wyróżnić 80 aktywnie działających organizacji pozarządowych

     *            Współpraca gminy z organizacjami pozarządowymi obejmowała szereg ważnych i wzajemnie uzupełniających się działań, zarówno tych o charakterze finansowym, jak i rzeczowym

 

  • udostępnianie istniejącej bazy lokalowej będącej w dyspozycji Urzędu i jednostek organizacyjnych na potrzeby organizacji,
  • udostępnianie sprzętu multimedialnego dla potrzeb organizacji (Internet, rzutnik, fax, komputery, telefon),
  • inicjowanie i współorganizowanie szkoleń podnoszących jakość pracy organizacji pozarządowych w sferze zadań publicznych,
  • inicjowanie lub współorganizowanie szkoleń dotyczących między innymi pozyskiwania środków , w szczególności z Unii Europejskiej,
  • udostępnianie informacji, które wiążą się z zakresem działań organizacji pozarządowych.

 

 

3. Od 2010 roku działa Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Krotoszynie. Rada  jest organem opiniodawczo - doradczym Burmistrza Krotoszyna w zakresie działalności pożytku publicznego.

 

4. Centrum Koordynacyjno-Informacyjne dla organizacji pozarządowych. CKI finansowane jest w ramach środków otrzymanych z otwartego konkursu ofert ogłaszanego przez Burmistrza Krotoszyna.

    *            W Biurze Projektowym organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne mogą zasięgać bezpłatnych informacji i doradztwa związanych z przygotowaniem wniosku o dotacje, zarządzaniem projektem czy też tworzeniem i rejestracją stowarzyszeń.

    *            Informacje o aktualnie ogłaszanych programach czy konkursach zawiera prowadzona przez CKI strona internetowa.

    *            Centrum świadczy bezpłatne usługi dla instytucji i organizacji z terenu Miasta i Gminy Krotoszyn w zakresie: doradztwa dla lokalnych przedstawicieli organizacji pozarządowych, związane m.in. z aplikowaniem o dotacje, zarządzaniem projektami czy też tworzeniem i rejestracją stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym, również o statusie organizacji pożytku publicznego.

    *            Informuje organizacje pozarządowe o aktualnych konkursach dotacyjnych (www.cki.krotoszyn.pl), organizuje także szkolenia i spotkania informacyjne dla stowarzyszeń i przedsiębiorców

 

 

Szczególną aktywność i wzajemne samorządowe wsparcie widoczne było na polu pozyskiwania środków Unii Europejskiej, z wykorzystaniem dotychczasowych wspólnych doświadczeń.

 

W latach 2010 – 2014 Miasto i Gmina Krotoszyn pozyskało już środki zewnętrzne na realizację swych zadań na łączną kwotę 46 mln 500 tys. zł. Pozyskane zostały preferencyjne (oprocentowane ok. 1 % w skali roku i spłacane przez 20 lat) zwrotne pożyczki z funduszu Jessica w kwocie 23,97 mln zł. Europejskie programy edukacyjne i społeczne uzyskały dofinansowanie w kwocie 1mln500 tys. zł. Powiat pozyskał dodatkowe środki w ogólnej wysokości 7 mln 500 tys. zł.

Nagrody i wyróżnienia przyznane Miastu i Gminie Krotoszyn w latach 2010- 2014..

Od kilku lat Krotoszyn pojawia się na czołowych miejscach w rankingach „Rzeczpospolitej”. W roku 2014 został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu wśród najlepszych gmin miejsko-wiejskich, a na czwartym w kategorii gmin innowacyjnych. Gmina otrzymała także wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku”, do którego zgłoszono prawie tysiąc projektów.

Nagrody i wyróżnienia przyznane Powiatowi w IV kadencji:

 

  • III wyróżnienie Senatu RP w konkursie – Samorząd przyjazny edukacji osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej.
  • II wyróżnienie w Konkursie Marszałka Woj. Wielkopolskiego – Inicjatywy międzypokoleniowe.
  • Nagroda Główna Marszałka Woj. Wielkopolskiego w Konkursie – Wielkopolska otwarta na osoby niepełnosprawne – działania w zakresie ekonomii społecznej.

 

Zadania służące osiąganiu naszego celu głównego realizowaliśmy systematycznie w mijającej kadencji. Wykazaliśmy determinację i troskę o sprawy społecznie najważniejsze: przyszłość młodego pokolenia, zmniejszenie bezrobocia, przyszłość krotoszyńskiego szpitala, zapobieganie marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych, pokolenia seniorów czy rodzin najsłabszych ekonomicznie oraz o zrównoważony, harmonijny rozwój powiatu i poszczególnych gmin. Nasz program realizowaliśmy w koalicji z radnymi Polskiego Stronnictwa Ludowego. Byliśmy otwarci na konstruktywne propozycje radnych wywodzących się z innych ugrupowań społecznych i politycznych.

Sądzimy, że niewątpliwe osiągnięcia w różnych dziedzinach oraz w pracy samorządowej a także rozpoczęte już przez nas i kontynuowane oraz zaplanowane nowe przedsięwzięcia, dają nam podstawę do ubiegania się u Państwa o poparcie naszych kandydatów w zbliżających się wyborach. Zapewniamy raz jeszcze:

 

Nam możesz zaufać!

 

 

 

Komitet Wyborczy Stowarzyszenie „Samorządowa Inicjatywa Obywatelska” w Krotoszynie


Opracowanie:
Ryszard Czuszke - przewodniczący zespołu programowego, Edward Jokiel

Współpraca: Leszek Kulka, Andrzej Piotrowski, Juliusz Poczta, Natalia Robakowska, Paweł Radojewski, Paweł Jakubek, Juliusz Poczta, Izabela Kossakowska, Jan Pawlik, Antoni Korsak

 

Sfinansowano ze środków KW Stow. Samorządowa Inicjatywa Obywatelska w Krotoszynie